ای سی سی ای چیست ACCA

ای سی سی ای چیست؟ ACCA + آشنایی با سطوح و ساختار آزمون آن

ای سی سی ای چیست؟ ACCA یکی از آزمون های معتبر بین المللی است که مخاطبان آن، مشاوران مالیاتی، متخصصین امور مالی، مدیران و نیز کارآفرینان می باشد. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا به معرفی این نوع آزمون ها بپردازیم و شما را با مهم ترین نکات و دانستی های آن آشنا کنیم.

آزمون ای سی سی ای چیست؟ ACCA

یکی از آزمون های بین المللی در زمینه حسابداری، ACCA نام دارد که مخفف عبارت Association of Chartered Certified Accounts می باشد. این آزمون مختص حسابداران و کارشناسان مالی بوده و به صورت هرساله جهت سنجش توانایی افراد مختلف در مهارت های حسابداری، مالی، کسب و کار و غیره استفاده می شود.

فرقی نمی کند در چه کشوری حضور دارید، شما می توانید از هرجای دنیا در این دوره شرکت نمایید. توجه کنید که دوره آموزشی آن بین 3-4 سال به طول انجامیده و متقاضیان می توانند آن را در مدت 10 سال انجام دهند. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید آن است که تیپ و نوع سوالات با توجه به قوانین هر کشور فرق می کند. برای کسانی که می خواهند با دریافت این مدرک در حوزه حسابداری، مالیات و حسابرسی مهاجرت کنند، بهتر است از منابع آزمون ACCA مختص همان کشور استفاده نمایند.

دلایل شرکت در دوره و آزمون ACCA چیست؟

ممکن است شما همچنان این سوال را داشته باشید که مزیت ها و دلایل شرکت در ای سی سی ای چیست؟ ACCA یک مدرک بین المللی است و به همین خاطر ارزش و اعتبار خاص خود را دارد که برای دارندگان آن مزایایی را فراهم می کند. برخی از دلایل در این راستا عبارتند از:

  • برای کسانی که می خواهند مهاجرت کنند، مدرک ACCA یک سند بین المللی معتبر در 80 کشور مختلف است.
  • به دلیل وجود 13 مرحله آزمون که برای دریافت این مدرک معتبر درنظر گرفته شده اند، رزومه شما با اخذ آن با ارزش تر خواهد شد. این مزیت به ویژه برای استخدام در شرکت های بزرگ یا خارجی بسیار مهم است.
  • شما می توانید با گذراندن منابع و دروس دوره ACCA، دانش و مهارت های خود را با مطالب به روز آن آپدیت کنید.
  • هزینه دوره ACCA نسبت به آزمون های دیگر مناسب می باشد.
آشنایی با آزمون ACCA
آشنایی با آزمون ACCA

ساختار آزمون ACCA و سطوح آن

ساختار آزمون ای سی سی ای چیست؟ ACCA در مدل امتحانی خود دارای 13 تست است که ممکن است براساس توانایی های فرد این رقم به 9 عدد کاهش یابد. کسانی که می خواهند عضو رسمی ACCA به شمار آیند، باید 3 سال سابقه مرتبط فعالیت در حوزه مالی داشته باشند و گواهی اصول اخلاقی در حسابداری را نیز کسب نمایند.

امتحانات ACCA در 3 سطح دانش کاربردی، 6 سطح مهارت های کاربردی و 6 سطح حرفه ای استراتژیک + ماژول اصول اخلاقی و مهارت حرفه ای تقسیم می شود که به شرح زیر می باشند:

سطح دانش کاربردی سطح مهارت های کاربردی سطح حرفه ای استراتژیک (آزمون اجباری)
تجارت و فناوری یا BT.

حسابداری و مدیریت یا MA و

حسابداری مالی یا FA.

قانون شرکت و تجارت یا LW.

مدیریت اجرایی.

امور مالیاتی یا TX.

گزارش دهی مالی یا FR و

تضمین و ممیزی یا AA.

مدیریت مالی یا FM

رهبر استراتژیک یا SBL.

گزارشگری استراتژیک تجاری یا SBR.

سطح حرفه ای استراتژیک (آزمون اختیاری)
مدیریت مالی پیشرفته یا AFM.

مدیریت اجرایی پیشرفته یا APM.

امور مالیاتی پیشرفته یا ATX.

تضمین و ممیزی پیشرفته یا AAA.

نکته: قابل ذکر است که ماژول اخلاقی و مهارت های حرفه ای شامل 20 ساعت محتوای آموزشی می باشد. در صورتی که دانشجویان این دوره، حداقل یکی از امتحانات سطوح بالا را قبول شوند، مدرک دیپلم ACCA در حسابداری و بازرگانی را دریافت خواهند کرد. نام دیگر این مدرک، RQF سطح 4 است.

حال که فهمیدیم ای سی سی ای چیست؟ ACCA پیشنهاد می کنیم مقالات حوزه مدیریت مالی، مالیاتی و حسابداری بیشتر را در وبلاگ سایت ما مشاهده کنید.

آشنایی با ساختار آزمون ACCA
آشنایی با ساختار آزمون ACCA

اشتراک گذاری پست

لینک کوتاه مطلب : https://hesabgah.com/?p=1346

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *