صورت جریان های نقدی

صورت جریان های نقدی یا گردش وجوه نقد چیست؟ 3 دسته اصلی در صورت های مالی آن

صورت جریان های نقدی یا گردش وجوه نقد که به آن Cash flow statement نیز گفته می شود، یکی از اسناد (صورت های) مالی به شمار می آید. به صورت خلاصه، شما می توانید ورودی و خروجی پول در یک شرکت را به کمک آن بررسی کنید.

صورت جریان های نقدی یا گردش وجوه نقد چیست؟

صورت جریان نقدی یا گردش وجوه نقد یکی از انواع صورت های مالی است. شما می توانید به کمک آن برای کسب اطلاعات بیشتر در بخش های زیر اقدام کنید که عبارتند از:

  • اطلاعات مرتبط با جریان وجوه نقد که در راستای عملیات جاری برای شرکت و سرمایه گذاری آن به کار برده می شود.
  • اطلاعات مرتبط با جریان های خروجی پول که به منظور فعالیت های تجاری و سرمایه گذاری در یک بازه زمانی انجام می شود.

نحوه استفاده از صورت جریان نقدی

مدیران شرکت ها، سهامداران و سایرین می توانند به کمک این گزارش برای فهم اینکه وجه نقد و شبه نقد چگونه تغییر کرده اند، حسابرسی و مشاهده وضعیت جریان نقدی شرکت، فعالیت های تجاری و سرمایه گذاری شما در طول یک دوره چگونه انجام شده است، دلیل بیشتر شدن وجه نقد در ترازنامه یا افزایش سود در صورت سود و زیان چه چیزی است و مواردی از این قبیل اطلاعات خوبی را بدست آورند. بنابراین می توان گفت مهم ترین هدف ارائه چنین اطلاعاتی، ایجاد شفافیت است که با آگاهی بخشی بیشتر نسبت به دارایی نقدی شرکت انجام می شود.

نکته: مبنای صورت جریان های نقدی یا گردش وجوه نقد براساس وجوه نقدی است که با رصد جریان وجوه نقد در شرکت قابل رصد می باشد.

آشنایی با صورت جریان های نقدی یا گردش وجوه نقد
آشنایی با صورت جریان های نقدی یا گردش وجوه نقد

دسته بندی اطلاعات صورت جریان وجوه نقد چگونه است؟

یکی از مهم ترین داده هایی که لازم است در مورد صورت جریان های نقدی یا گردش وجوه نقد بدانید، نحوه دسته بندی اطلاعاتی است که در آن وجود دارند. در این خصوص می توان به 3 مورد اصلی اشاره کرد که به شرح زیر می باشند:

جریان نقدی ناشی از فعالیت های سرمایه گذاری

در این قسمت، جریان ها و مبادلات نقدی که ناشی از فعالیت های سرمایه گذاری هستند بررسی می شوند که خود شامل 2 بخش اصلی هستند:

  • جریان های پرداختی یا دریافتی و خرید یا فروش ناشی از فعالیت های سرمایه گذاری در اموال ثابت مشهود؛ مثلا خرید و فروش زمین، ساختمان و غیره.
  • جریان های خالص خروجی و ورودی که ناشی از سرمایه گذاری هستند؛ مثلا خرید و فروش سرمایه گذاری های کوتاه و بلند مدت، پرداخت یا گرفتن تسهیلات و غیره.

جریان نقدی ناشی از فعالیت های تامین مالی

این مفهوم عبارت است از کلیه فعالیت هایی که می تواند از خارج شرکت منجر به تامین مالی اهداف آن مجموعه بشود. مثلا فروش اوراق مشارکت، افزایش سرمایه از محل آورده، دریافت تسهیلات بانکی و غیره.

 

جریان نقدی ناشی از فعالیت های عملیاتی

بخش سوم و آخر صورت جریان های نقدی یا گردش وجوه نقد، جریان نقدی فعالیت های عملیاتی است. تعریف آن بدین شرح می باشد: به کلیه جریان های نقدی که در محاسبه سود عملیاتی وارد هستند، اعم از درآمدها و هزینه ها، جریان نقدی ناشی از فعالیت های عملیاتی می گویند. مثلا درآمد فروش در محاسبه عملیاتی وارد است؛ پس جریان نقدی دریافتی از مشتریان به عنوان یک جریان نقد عملیاتی شناخته می شود (درآمد). مثلا هزینه برای تهیه کالای فروشی در محاسبه عملیاتی وارد می شود؛ بنابراین نقد پرداختی برای تهیه کالا یک جریان نقد عملیاتی است (هزینه).

نکته: مالیات قانونی و هزینه های آن جزو جریان نقد عملیاتی محاسبه نمی شود.

شما کاربران می توانید موضوعات بیشتر در خصوص صورت ها و اسناد مالی، استانداردهای مالیاتی، قوانین بیمه، حسابداری و سایر موضوعات مالی را در بلاگ حسابگاه مشاهده کنید.

آشنایی با دسته بندی اطلاعات صورت جریان های نقدی یا گردش وجوه نقد
آشنایی با دسته بندی اطلاعات صورت جریان های نقدی یا گردش وجوه نقد

اشتراک گذاری پست

لینک کوتاه مطلب : https://hesabgah.com/?p=1440

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *