انواع تخفیفات و ثبت های آن

آشنایی با انواع تخفیفات و ثبت های آن

یکی از موضوعات کاربردی در حوزه فروش، آشنایی و ذخیره اطلاعات انواع تخفیفات و ثبت های آن است. این موضوع در حسابداری و حسابرسی جزوی از وظایف حسابدار یا فروشنده بوده که بسیاری در مورد آن اطلاع ندارند. در ادامه این مقاله می خواهیم ابتدا با 4 نوع متداول از انواع تخفیفات آشنا شویم. سپس تلاش می کنیم روش ثبت هرکدام را برای شما توضیح دهیم.

انواع تخفیفات چیست؟

تخفیف یکی از مشوق هایی است که فروشندگان می توانند به خریداران برای عرضه کالا یا خدمات خود ارائه دهند. در این رابطه و براساس اصول حسابداری می توان تخفیفات را به 4 مدل زیر تقسیم کرد که عبارتند از:

  • تخفیف های تجاری: به تخفیفی که بر روی گروهی از محصولات اعمال می شود یا عده خاصی از مشتریان آن را درنظر می گیرند، تخفیفات تجاری می گویند. در این حالت بخشی از تخفیفات برای کسانی است که عمده خرید کرده و یا بیشتر از سطح معینی خرید داشته باشند.
  • تخفیف های توافقی: در حالتی که “چانه زنی” رخ داده و کالا با قیمتی کمتر از اصل آن به فروش برسد، تخفیف توافقی رخ می دهد.
  • تخفیف های نقدی: در حالتی که مهلتی برای خریدار درنظر گرفته شود تا انجام معامله سریع تر و با تخفیف انجام گردد، به این حالت تخفیف نقدی گفته می شود. این مدل تخفیف نیز خود به 3 روش انجام می گردد که شامل روش ناخالص، خالص و نیز ذخیره ای است.
  • تخفیف هایی که به علت معیوب بودن کالا صادر می شوند. این حالت زمانی رخ می دهد که تمام یا بخشی از کالا با چیزی که انتظار آن را داشتیم تطابق نداشته باشد. در نتیجه کالا برگشت داده شده یا با یک تخفیف خرید آن قبول خواهد شد.
آشنایی با انواع تخفیفات و ثبت های آن
آشنایی با انواع تخفیفات و ثبت های آن

نحوه درج اطلاعات انواع تخفیفات و ثبت های آن

حال می خواهیم در مورد روند ثبت هرکدام از تخفیف هایی که در قسمت قبل بیان کردیم صحبت نماییم. آگاهی از این موارد می توانند در مدیریت مالی کسب و کارهای شما و کامل کردن اطلاعات مالی و مالیاتی بسیار مهم باشند.

روش های ثبت انواع تخفیف

  • تخفیفات تجاری: در مورد انواع تخفیفات و ثبت های آن می توان گفت این مدل تخفیفات می توانند در فاکتور محلی به مشتری و یا از طریق ذکر میزان تخفیف در سند حسابداری ثبت گردند. دقت کنید که در دفاتر قانونی، تنها قیمت نهایی مورد توافق طرفین ثبت می گردد نه تخفیفات آن.
  • نمونه ثبت حسابداری تخفیفات تجاری
تاریخ توضیحات بستانکاری بدهکاری
صندوق یا بانک x میلیون تومان
فروش x میلیون تومان
بابت فروش فلان کالا
  • تخفیفات توافقی: در مدل توافقی نیز همانند تجاری، ثبت آن در دفاتر انجام نمی گردد. علت این پدیده، غیرقانونی بودن ثبت درآمدی است که مبلغ آن بیشتر از ارزش واقعی کالا باشد.

نمونه ثبت حسابداری تخفیفات توافقی

تاریخ توضیحات بستانکاری بدهکاری
بانک x میلیون تومان
درآمد ناشی از فروش x میلیون تومان
بابت فروش فلان کالا
  • تخفیفات نقدی: بسته به مدل، روش ثبت هرکدام از تخفیفات متفاوت است. مثلا در مدل ناخالص، تخفیفات همزمان با انجام معامله و اعطای چنین چیزی ثبت می شود. در مدل خالص، ثبت تخفیفات به صورت هزینه برای بدهکارانی که بدهی خود را به موقع پرداخت کرده اند اعمال می کنیم. همچنین در مدل ذخیره ای نیز حساب های دریافتنی به حالت ناخالص و نیز فروش به صورت خالص ثبت می گردند. پس از انجام این کار، مابه التفاوت مقدار خالص و ناخالص باید به صورت بستانکار در حساب ذخیره تخفیفات نقدی فروش ثبت گردد.

نکته: زمانی که خریدار از تخفیف استفاده کند، حساب ذخیره بدهکار می گردد.

روش های ثبت تخفیفات چیست؟
روش های ثبت تخفیفات چیست؟

دیگر روش ها برای درج انواع تخفیفات و ثبت های آن

نمونه ثبت حسابداری تخفیفات نقدی فروش

تاریخ توضیحات بستانکاری بدهکاری
حساب های پرداختی مبلغ خرید با شرط نسیه
صندوق یا بانک مقدار پرداخت شده با اعمال تخفیف پرداخت زودهنگام
تخفیفات مقدار تخفیف اعمال شده
بابت فروش فلان کالا
  • تخفیف به علت معیوب بودن کالا: در این حالت، فروشنده مقدار تخفیف را در حساب برگشت از فروش و تخفیفات دفاتر ثبت می کند. توجه کنید که مدل این تخفیف باید در راستای کاهش فروش یا بدهکاری فرض شود. همچنین خریدار نیز همین کار را کرده اما ماهیت این تخفیف به صورت حساب بستانکار (کاهش مبلغ خرید) می باشد.

نمونه ثبت حسابداری تخفیفات نقدی طرف فروشنده

تاریخ توضیحات بستانکاری بدهکاری
حساب های پرداختی مقدار تخفیف گرفته شده بابت معیوب بودن کالا
برگشت از خرید و تخفیفات مقدار تخفیف گرفته شده بابت معیوب بودن کالا
بابت تخفیف و برگشت کالا فلان کالا

شما کاربران می توانید علاوه بر آشنایی با انواع تخفیفات و ثبت های آن، سایر مسائل مالیاتی به خصوص برای کسب و کارها را در وبلاگ سایت ما مطالعه کنید.

روش های ثبت انواع تخفیفات
روش های ثبت انواع تخفیفات

اشتراک گذاری پست

لینک کوتاه مطلب : https://hesabgah.com/?p=1310

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *